Hani “Orkestra Kontrastlar” vardı ya…

1-DSC_2364

Enka-Adapazarı

35 yıl önce Adapazarı’nda kurulan “Kontrastlar” sahnelere geri döndü ve ilk konserini ENKA Okulları’nda verdi.

3 Mart Cuma günüydü konser. Biraz gecikmiştik. SAGÜSAD’dan arkadaşlarla salona girdiğimizde, üç gençten oluşan bir rock grubu vardı sahnede. Alkışlar, ıslıklar… Gençler gerçekten çok başarılıydı.

Ardından “Kontrastlar” göründü ve yine coşku, yine alkışlar… ENKA’nın öğrencileri, konuklara çok alışık ve her zaman çok saygılı.

Biraz endişelendik yine de: “Bizimkileri bakalım nasıl karşılayacak genç kuşak?”

Bir de aksilik, grubun yeni ve gencecik üyesi Gülden Aybar mikrofona “ses!” diyor, ses yok!

Ethem Koçdemir eski günlerden deneyimli ne de olsa; mikrofon sorunu çözülene kadar alkış ve ıslıkların kesilmemesini sağladı. Tek tek orkestra üyelerini tanıtmaya başladı:

“Bateristimiz Tansel Demirkan! Onun Adapazarı pop müziğindeki yeri çok önemli. Halen bateri dersleri veriyor. Çok öğrencisi var.

Bas gitaristimiz Fuat Sandıkalı! Onun da Sakarya’da çok öğrencisi var.

Klavye’de Erdal Koçdemir! İç mimar, aynı zamanda fotoğraf sanatçısı.

Samim Boztaş, grubumuzun yine gurur duyduğumuz bir başka üyesi… O, gerçek bir Adapazarı beyefendisi. 70’li yıllarda Sakarya’dan çıktı, ‘Barış Manço ve Kurtalan Ekspres’te bir dönem gitar çaldı.

Gülden Aybar, en gencimiz! Gülden kardeşimiz müzik öğretmeni. Kendisi iyi derecede keman, piyano ve yan flüt çalıyor. Şarkı söylemeyi de çok seviyor…

Ben de 1987 yılından beri TRT Haber Merkezinin Sakarya temsilciliği görevini yapıyorum.”

1-DSC_2344-001

“Kontrastlar” 1974’ün Nisan ayında, yani tam 35 yıl önce kuruldu.  Onları bunca yıldan sonra yeniden bir araya getiren, büyük ölçüde, “sosyal sorumluluk” duygusuydu. “O günlerden bugünlere gelene kadar çok büyük kültürel erozyona uğradık biz Adapazarı’nda.” diyor Ethem Koçdemir.

Şarkıların çoğunu Gülden Aybar’ın güzel yorumlarıyla dinledik. Bazılarını da Samim Boztaş seslendirdi. Tabii gitarının eşliğinde.

1-DSC_2341

İlk parça, Besame Muco’ydu. Tam 69 yıldır söylenen, her kuşağın şarkısı… Onu bilmeyen var mı?

Daha sonra 60’lı 70’li yılların unutulmaz parçalarıyla sürdü konser. Gençler öyle coşkuyla katıldılar ki; aslında konser için çok uygun olmayan salonda tam anlamıyla yer yerinden oynadı!

Önce gidip Gülden’i kutluyorum. Gülden daha önce de sahnede şarkı söylemiş, ama opera tarzındaymış. 60’ların 70’lerin şarkılarını söylemek de çok hoşuna gitmiş. “En iyi performanslarımdan biriydi” diyor. Dinleyicinin ilgisinden, katkısından çok memnun.

Sonra Erdal ve Ethem Koçdemir kardeşlere soruyorum:

—   İkinci konseriniz Adapazarı AKM’de: “Gülden Aybar ve Orkestra Kontrastlar-Bahar Konseri”… Konsere nerede hazırlanıyorsunuz?

Ethem Koçdemir:

—    Koçdemir Video’nun bulunduğu pasajda Fuat Bey’le Tansel Bey’in stüdyoları var. Orkestralar geliyor, kiralıyorlar. İzole edilmiş bir yer. Ama küçük. Bir de ancak akşamdan akşama çalışabiliyoruz. Dokuz-dokuz buçuğa kadar falan.

Erdal Koçdemir:

—   Şöyle bir sorun var: Samim Bey saat 6’dan sonra gelebiliyor. Gülden Hanım da okuldan çıkıp geliyor. Ancak 7’den sonra toplanabiliyoruz.

Ethem Koçdemir:

—   Aslında en büyük zorluk şu: Hepimiz enstrüman icrası bakımından belli bir yere gelmişiz, ama sonra uzun süre bırakmışız. Mesela ben, yirmi yıldır elime gitar almadım.

—   2007’de, Asuman Tümer ve Kemal Dumanlıova’yla birlikte verdiğiniz konserde almıştınız…

—   Evet, o zaman almıştım, ama o da fazla bir şey değildi. Burada çaldığımız parçalar için daha çok çalışmak gerekiyor. Grup çalışmasında birbirini tanımak da çok önemli… Birbirinin hareketine duyarlı olmak çok önemli. Avantajımız da bu. Yalnız Gülden bizi hiç tanımıyordu.

—   Genç olduğundan çabuk uyum sağlamıştır ama…

Erdal Koçdemir:

—   Genç olmasına rağmen eski şarkıları söylemesi de güzel. 1940 yılından Besame Muco’yu söylemesi mesela. Repertuarımızda onun tanıdığı en yakın tarihler 1990’lar…

Ethem Koçdemir:

—   Bir de şu var; biz bunu bir sanat faaliyeti olarak değil, bir kültür faaliyeti olarak görüyoruz. Bu grubun oluşmasındaki amaç şu: Sakarya’da büyük bir kültür erozyonu var. 1970’lere göre… Biz en azından, “bunun düzeltilmesine bir katkıda bulunabilir miyiz, anımsatabilir miyiz birtakım şeyleri” diye düşünerek yola çıktık. Mesela bu akşam, belediye bandosunun AKM’de bir konseri var. O da güzel bir çalışma ve halka açık… Yabancı parçalar, müzikalitesi yüksek, çok zor parçalar çalacaklar. Çok uzun zamandan beri çalışıyorlar. Önemli bir gelişmedir Sakarya için.

Erdal Koçdemir:

—   Herkes popüler müziğe dönmüş. Bizim çaldıklarımız da popüler, ama şu var ki “sabun köpüğü” değil. “Autumn Leaves” mesela… O parçaların hepsi yıllardan beri çalınıyor.

—   Baksanıza nasıl coşturdunuz gençleri!

Ethem Koçdemir:

—   Samimi söylüyorum, ben başta tedirgin oldum. Çünkü ilk grup rock müziği yapıyordu. Biz, dedim, çok mu ağır kalacağız… Biz burada sınırlı çaldık aslında. “Servisler kalkıyor, 15.30’da bitirelim” dediler. 15 Nisan’da vereceğimiz konser daha uzun. Bir avantajımız da şu: 1970’li yıllarda bu sazlar yoktu. Bu elektronik, bu dijital teknoloji yoktu. Şimdi her türlü olanak var. Bir de tabii bu parçaları bilen kesim gelecek. Yani, orada işimiz daha kolay aslında.

—   Bu yoğun çalışma temposu sizi nasıl etkiledi?

Erdal Koçdemir:

—   Uyum sağlamamız zor oldu esasında. Şurada bir-iki saatte bitiriyorsunuz, ama geriye dönüp baktığınızda korkunç bir emek var. Fuat, derslerin haricinde oturuyor bas çalışıyor. Ethem, gitarını alıp eve götürüyor, kulaklığı takıp çalışıyor. Ben klavyeyi götürüyorum eve…

Ethem Koçdemir:

—   Benim için şöyle bir yararı oldu… Sekiz yaşında bir oğlum var. Junior gitar aldım ben ona, görsün, alışsın diye… Ama bir türlü gitara başlatamadım. Şimdi, “ben de çalacağım” diyor, beni çalışırken görünce.

***

09/04/2009

Bizim Sakarya Gazetesi

GÜLDEN AYBAR ve ORKESTRA KONTRASTLAR – SAGÜSAD BAHAR KONSERİ
Grup Üyeleri:
Solist: Gülden AYBAR
Vokal ve Gitar: Samim BOZTAŞ
Vokal ve Gitar: Ethem KOÇDEMİR
Bateri: Tansel DEMİRKAN
Bas Gitar: Fuat SANDIKALI
Keyboard: Erdal KOÇDEMİR
15 NİSAN 2009, Saat: 20.00
AKM Tiyatro Salonu – Adapazarı
Biletler SAGÜSAD’dan ve Koçdemir Video’dan temin edebilirler.
Adres: SAGÜSAD: Eski Hendek Cad. Orta Mah. No.19/A Adapazarı GSM: 0 544 5545741 Tel: 0 264 2740940
Koçdemir Video: Atatürk Bulvarı Küçükosman Sokak (YKM’nin sokağı) Özdemir Pasajı No:9 Adapazarı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.